אביחי מנדלבליט | צילום: יונתן סינדל, פלאש 90
היועץ המשפטי לממשלה

למעשה, האדם שבידו סמכות הכוח המשמעותית ביותר במדינת ישראל, הוא היועץ המשפטי לממשלה. גורלו של ראש הממשלה תלוי בפרשנות המשפטית שייתן מנדלבליט להתנהגותו של נתניהו בתיקי 1000, 2000, 3000, ו-4000. ברצותו של מנדלבליט מאריך, וברצותו מקצץ.

הלחץ על שיקול דעתו של היועמ"ש גדול במיוחד. בשנה וחצי האחרונות מתקיימת הפגנה ליד ביתו בכל מוצאי שבת, במטרה להשפיע על שיקול דעתו ולזרז אותו להגיש כתב אישום כנגד ראה"מ. גם הלחצים מימין חזקים מאוד, במחנה הלאומי ישנם כבר קולות שממתגים את מנדלבליט כ'שמאלני החדש' שפועל בשליחות השמאל.

חשוב לזכור שמלבד זאת, השפעתו של מנדלבליט כיועמ"ש רבה מאוד. יכול ח"כ או אפילו שר בממשלה לחוקק חוק, על מנת להטיב עם ציבור בוחריו או לתקן עוול שקיים, והיועמ"ש יכול שלא לאשר את החוק. בשנה האחרונה שמענו על מקרים רבים, מחוק ההסדרה ועד לחוק הנאמנות בתרבות, שהאחרון עצר את הליך החקיקה. למעשה, כל חוק צריך לעבור את ההכשר של היועץ המשפטי לממשלה, על מנת לאשרר את החוקתיות של החוק.

אין ספק שמנדלבליט נמצא כעת באחת מהדילמות של חייו, אך דבר אחד ברור לו: אם הוא יגיש כתב אישום כנגד האיש שהביא אותו מתפקיד הפצ"ר לתפקיד מזכיר הממשלה, ומשם לתפקיד היועמ"ש, זה לא יהיה על סיגרים ושמפניות. גם מנדלבליט מבין שלא מעיפים ראש ממשלה על סיגרים ושמפניות. הוא משתדל שלא להיות מושפע מרעשי הרקע של התקשורת, כפי שהוא אומר זאת בכל הזדמנות. לנו ניתן לקוות להכרעתו הסופית, שהרי ברור שהכרעתו תשפיע, לכאן או לכאן, לנו רק נותר לראות מה יכריע.

מנדלבליט אינו הראשון בהיסטוריה. יועצים משפטיים כבר היו חצי צעד מלשלוח שני ראשי ממשלה הביתה. היו אלו אהרן ברק ב-77 עם רבין, ומני מזוז ב-2008. בשני המקרים זה כבר לא היה רלוונטי: ב-77 משום שרבין טכנית לא יכל להתפטר (הממשלה הייתה ממשלת מעבר, לאחר שנפלה בהצבעת אי-אמון של פועלי אגודת ישראל על חילול שבת שקרה בחסות הממשלה, כך שרבין לא יכל להתפטר בעקבות 'פרשת הדולרים' הידועה גם אם רצה. בסופו של דבר, יצא רבין לחופשה. מי שמילא את מקומו היה שמעון פרס, עד לבחירות שנערכו במאי 77, בהן זכה מנחם בגין), וב-2008 אולמרט התפטר, לאחר שחברי ממשלתו הראו לו את הדרך החוצה.

האם הפעם נראה משהו דומה? סביר להניח שלא. האם מנדלבליט יהיה הראשון ששולח ראש ממשלה הביתה? ימים יגידו.

ביזנעס בוואטסאפ
ביזנעס בוואטסאפ