אילוסטרציה
שרת המשפטים

איילת שקד, שרת המשפטים שנלחמת ברגולציה, בביורוקרטיה ובמשפטיזציה.

רגע לפני סיום הקדנציה כשרת המשפטים, מסיימת איילת שקד את השנה כאחת המשפיעות על המשק הישראלי ב-2018. היא ללא ספק מסומנת ככזו שתוכל בבא היום להחליף את נתניהו, והפופולריות שלה גם בתוך הבית היהודי, עולה לעיתים על זו של יו"ר המפלגה בנט. לא פלא שאת המפלגה החדשה עליה הכריזו ממש לפני ימים ספורים – "הימין החדש", היא מנהיגה במשותף יחד עם בנט.

בסוף 2016 פרסמה שקד מאמר ארוך בכתב העת "השילוח", בו היא פורשת את השקפתה. לשיטת שקד: עדיף להיות זה שמניח את המסילה עליה תיסע המדינה, ולא להיות זה שנוסע על מסילה שהניחו אחרים. במילים אחרות אומרת שקד: באתי לשנות.

שלוש הבעיות המרכזיות במבנה השלטוני של ישראל לדידה של שקד, הן: הרגולציה, הבירוקרטיה והמשפטיזציה. רוב האזכורים התקשורתיים על שקד באים בעקבות המהפכה שהנהיגה בחלק השלישי, במשפטיזציה. אך שקד נלחמת גם על מנת להוריד את הרגולציה ואת הביורוקרטיה, שני הדברים שמקשים מאוד על התפתחות שוק חופשי.

בהרבה מובנים כלכליים, מחזיקה שקד בדעות דומות לשל ראש הממשלה נתניהו, אך ראש הממשלה לא מיישם את דעותיו הכלכליות בשנים האחרונות בכל התוקף, מה שמצריך את שקד לפעול בכל הכוח ולקדם את רעיונותיה, על מנת שהם יבוצעו בסופו של דבר.

גם מול הפוליטיקאים החרדים מתנהלת שקד בצורה עניינית וכנה, כאשר גם בענייני חוק הגיוס, למרות שהיא באה ממפלגה לאומית, היא ידעה לשאת ולתת עם חברי הכנסת החרדים מאחורי הקלעים, על מנת לקדם חוק גיוס שייתן פטור לכל בני הישיבות. זאת, מתוך הבנה כי גם כיום ישנו עודף כוח אדם בצה"ל, וכי אין סיבה ליצור קרע בעם על מנת ליצור מייצג שווא של שיוויון בנטל. שקד אף פועלת למען תעסוקת חרדים ופועלת לקידום חוקים חברתיים.

לאחרונה נחשף, כי בעקבות מאבקה של שקד נגד עבריינית חרדית מחו"ל, נשכר נגדה יועץ תקשורת במטרה להשחיר את שמה ולגרום לה להפסד אלקטורלי בפריימריז שהיו אמורים להתקיים ב'בית היהודי'.

שקד עצמה אף הייתה ביחסים לא-טובים עם כמה מאנשי 'הבית היהודי'. אך במצב הנוכחי, לאחר שהכריזה יחד עם בנט על עזיבתם את 'הבית היהודי' והנהגה משותפת של מפלגת "הימין החדש", נראה כי שקד ממתגת את עצמה כמנהיגת הימין החדשה.

ביזנעס בוואטסאפ
ביזנעס בוואטסאפ