בנימין נתניהו | צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
ראש הממשלה, שר הבטחון, שר החוץ ושר הבריאות

ארבעה ימים לפני מערכת הבחירות, ישלים בנימין נתניהו עשור שלם  ורצוף לכהונתו כראש ממשלת ישראל.

שנתיים חלפו מאז עקף את בן גוריון במשך הכהונה הארוך ביותר, ומאז הוא צוחק כל הדרך אל הבית בבלפור. גם אחרי החקירות, ההמלצות, ההדלפות, וכתב אישום צפוי על שוחד, נתניהו הוא המנהיג החזק בישראל. קשה לראות היתכנות בה נתניהו לא יעמוד בראשות הממשלה הבאה, אם כי בפוליטיקה כמו בפוליטיקה – הכל יכול לקרות.

נתניהו, מחזיק בשני תארי ברזל: "מר ביטחון" ו"מר כלכלה". אם מסתכלים על כמות הביקורים של רה"מ בחו"ל בשנה האחרונה, מדובר בביקורים רבים שכל אחד מהם פיתח את הכלכלה הישראלית, מבחינת ייצוא, ייבוא, ושיתופי פעולה למטרות אזרחיות וביטחוניות. רק לאחרונה חשף ראש הממשלה כי שיתופי הפעולה בין ישראל ליפן עלו במאות אחוזים בשנה האחרונה, כאשר תמיד יש קשר הדוק בין שיתוף פעולה כלכלי לבין תיאום בטחוני.

מתוקף תפקידו כראש הממשלה, הוא יתעסק יותר בנושאי חוץ גיאו-פוליטיים ולא יעמיק להיכנס בעובי הקורה של כל מקרה חברתי. אך גם באתגרי התקציב משמש נתניהו כמבוגר האחראי, המנסה לאחד בין הצדדים ולשמור על שלמות ממשלתו. כך גם בנושאי חוק הגיוס ואתגרים דתיים אחרים, בהם בסופו של דבר, נתניהו גורם לכל המפלגות החרדיות להתאחד סביבו.

כזכור, ב-2003 שימש נתניהו כשר האוצר, ועשה מספר צעדים קשים, חריפים וכואבים, אך הכרחיים למשק הישראלי שהיה אז בסכנה חמורה. למעשה, נתניהו הציל את המשק הישראלי, אך הצעדים הקשים שנקט בהם, גרמו לירידת קרנו ולחוסר פופולריות בעיני הציבור. דבר שלקח לנתניהו 6 שנים להתאושש ממנו. ייתכן, כך מעריכים בכירים, שזו הסיבה שנתניהו מעדיף להתעסק פחות בצורה השוטפת בנושאי כלכלה, משום שגם אם הצעדים שיעשה יהיו טובים למשק, הם ירעו עם מעמדו הפוליטי.

במהלך השבוע האחרון, החליט נתניהו לקחת את מדינת ישראל לבחירות. כרגע מעניקים לו הסקרים קואליציית חלומות של בין 73 ל-78 מנדטים. אך במערכת הבחירות האחרונה למדנו כי הסקרים לא יעילים, לא רק בגלל חוסר פילוח נכון של האוכלוסיה, אלא מהסיבה הפשוטה ביותר שאנשים משקרים בסקרים ולא חושפים את עמדותיהם האמיתיות.

כאמור, יהיה מעניין לראות האם אזרחי ישראל יסתכלו על הדברים החיוביים שעשה ראש הממשלה במהלך העשור האחרון, או שהם דווקא יזכרו לו את זה שבעשור האחרון מחירי הדירות כמעט והכפילו את עצמם.

ביזנעס בוואטסאפ
ביזנעס בוואטסאפ