דונלד טראמפ ושי ג'ינפינג | צילום: ויקיפדיה
נשיאי ארה"ב וסין

בסופו של דבר, צעדיהם הכלכליים של נגיד בנק ישראל, שר האוצר וראש הממשלה גם יחד, אינם משפיעים על הכלכלה כמו ציוץ אחד של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ או אמירה סתמית של נשיא סין שי ג'ינפינג. שני מנהיגי הכלכלה העולמית, יכולים לגרום לזעזוע בשווקים העולמיים אפילו בלי לשים לב.

המצב הנתון שבו כל ממשל משתמש בשירותי האינטרנט כבשלו, יוצר חיכוכים בלתי נגמרים. כך אנו שומעים לאחרונה כי הסינים האזינו לשיחותיו של נשיא ארצות הברית טראמפ, ומאידך אנו שומעים על מקרים הפוכים, בהם האמריקאים מאזינים לבכירי הממשל הסיני. לאחר הפרסום ב'ניו יורק טיימס' לפיו הסינים האזינו למכשיר האייפון של טראמפ, הגיבה דוברת משרד החוץ הסיני והמליצה לו לעבור למכשיר מתוצרת 'וואוי' הסינית.

קרב התרנגולים הענקים הזה אינו קרב עקיצות בלבד, לכל אמירה של בכיר ממשל מכל צד ישנה השפעה עצומה על השווקים הבינלאומיים ועל שיתופי פעולה עסקיים בסכומים אדירים. שוק המניות מושפע אף הוא מכל אמירה וציוץ של פוליטיקאי בסדר גודל עולמי שכזה. זאת בנוסף לכל העיצומים שהטיל טראמפ על חברות סיניות, דוגמת הצו הנשיאותי שנחתם על ידו באוגוסט האחרון, ובו הוא מחרים את חברות הטכנולוגיה וואווי וZTE הסיניות למשך שנתיים. האיסור הוא לא רק על מוצרי החברה אלא גם על רכיבים שמייצרות החברות וכן על פטנטים ופתרונות תוכנה שונים.

מובן מאליו כי כל צעד כזה יכול לזעזע גם חברות איתנות ומבוססות. וכמובן שהצד הסיני לא נשאר חייב וגם הוא פועל בצעדים מול האמריקאים. כל צד משתמש ביתרונותיו, הסינים מנופפים בחוב העצום (21 טריליון דולר, נכון ל2018) שהאמריקאים חייבים להם ואילו האמריקאים מנופפים במעמדם החזק וביכולתם להטיל עיצומים על חברות סיניות.

כך שלציוץ של טראמפ מהחדר הסגלגל בבית הלבן, ולאמירה מבייג'ינג של נשיא סין (שמכהן במקביל גם כרמטכ"ל של סין), יש השפעה גדולה לא רק על השווקים האמריקאים והסינים, אלא גם על השוק הישראלי. בין אם מדובר במחירי הנפט, פטנטים טכנולוגיים ומסחר בין מדינות. הכל נע כמו בספינה טרופה ושום דבר אינו בטוח מלבד העובדה שנשיא סין כאן כדי להישאר לנצח פחות או יותר, זאת לאחר שביטל את התיקון בחוקה הסינית שמגביל אותו לשתי קדנציות בלבד.

מלבד קרב הפינג-פונג טראמפ-ג'יפינג. נשיא ארה"ב פעל בשנה האחרונה במספר צעדים משמעותיים שהשפיעו על הכלכלה הישראלית, נציין רק את העברת השגרירות שגרמה ותגרום לשגרירויות נוספות שיעברו לירושלים ולפתיחת מקומות עבודה פוטנציאלים, בנוסף לכך שחרורו של שלום בער רובשקין שגרם לקמפיין חרדי (מצד חסידות סאטמר מהרז"ל בעיקר), שבו נאספו מעל שני מיליון דולר בזמן קצר מאוד, לטובת שכירת לוביסטים עבור הרפורמה בבתי הכלא בארה"ב שתאפשר הקלות בתנאיהם של אסירי צווארון לבן.

גם להחלטתו האחרונה של טראמפ, על הוצאת הכוחות האמריקאים מסוריה לאלתר, יש משמעות רבה ישירה ועקיפה מבחינה כלכלית על ישראל. שכן יציאת הכוחות האמריקאים מסוריה תתן תוספת כוח דה פקטו לכוחות הטורקיים המוצבים בסוריה, דבר שמנוגד לאינטרסים של ישראל, וסביר להניח שיגרום לניפוח נוסף של תקציב הבטחון. תוספת התקציב תצטרך לבא מהיכן שהוא וכך ההחלטה מוושינגטון על הוצאת כוחות מסוריה, תשפיע בסופו של דבר גם על בית בורגני בפתח תקווה וביתו של אברך ממודיעין עילית.

ביזנעס בוואטסאפ
ביזנעס בוואטסאפ