אלי כהן | צילום: משרד הכלכלה והתעשייה
שר הכלכלה והתעשייה

את השם שלו לא כולם מכירים, אבל שר הכלכלה אלי כהן הוא מהאנשים שהכי השפיעו על הכלכלה בישראל של 2018. אמנם יו"ר המפלגה שלו, משה כחלון, לוקח קרדיט על חלק נכבד מהישגיו, אך ההערכות אומרות שמשתלם לאלי כהן לוותר לכחלון על הקרדיט, בעוד הוא יכול להתמקד בעבודתו ולשמור על יחסי עבודה טובים עם היו"ר, יחסים שיכולים לקדם אותו מעלה ברשימת 'כולנו' לכנסת.

במשך השנתיים (מאז ינואר 2017) בהן מכהן כהן כשר הכלכלה, הוא חתום על מספר רפורמות, ביניהן שבירת מונופול מכון התקנים. עד היום כל מוצר מיובא היה חייב לעבור אישור של מכון התקנים, אישור שעלה כסף ולקח זמן, הרפורמה המדוברת תאפשר למעבדות פרטיות לבצע בדיקות ובכך תוזיל את העלויות ותקצר את הזמן.

בנוסף, בפברואר השנה אושרה הרפורמה בחוק התקנים בהובלת כהן, לפיה התקניים הרשמיים יאומצו כלשונם, על בסיס התקינה הבינלאומית, ללא התאמות ייחודיות לישראל. מהלך שמקל על ייבוא מוצרים ומביא לירידת מחירים.

כהן חתום גם על הפרדת חברות האשראי מהבנקים, דבר שיגביר את התחרות, יוזיל עלויות אשראי למשק ויקל על קבלת אשראי לעסקים קטנים. כמו כן, הוביל כהן את חוק מוסר תשלומים, המחייב את המדינה לשלם לספקים בתוך 45 יום מקסימום – במקום 60 יום בממוצע, כפי שהיה לפני כן.

עוד בגזרת הקמעונאות והעסקים הקטנים: בחודש יולי האחרון פעל משרד הכלכלה בשיתוף עם מאות קמעונאים ישראלים ורשתות מזון ישראליות, להענקת הטבות ומבצעים ייעודיים על מוצרים המסומנים בתו 'מיוצר בישראל'. המהלך הניב גידול משמעותי ברכש מתוצרת הארץ וגרם לעליה במודעות לחשיבות של רכש כחול-לבן לטובת התעשייה, התעסוקה והכלכלה הישראלית.

גם בנושא הדיור טיפל שר הכלכלה במגוון תחומים. כך למשל, חוק פיצול דירות אותו יזם כהן, מאפשר לפצל דירות, להגדיל למעשה את ההיצע הקיים, להוריד את המחירים ולאפשר הכנסה קבועה ומכובדת לבעלי הדירות. בחוק הדיור הציבורי הגדיל כהן את ההנחה הניתנת לזכאי הדיור הציבורי. כהן גם הוריד את הריבית על הפיגורים בתשלום המים משיעור של 8% לשיעור של 4%.

בחודש אוקטובר האחרון אושרה תכנית המענקים של משרד הכלכלה למפעלים בפריפריה בסך מאות מיליוני שקלים, כאשר הסכום כולו מחולק בין מפעלים בנגב המזרחי, קריית שמונה וירוחם. בנוסף, מאות מיליוני שקלים יושקעו על מנת לקדם חדשנות והיי-טק בפריפריה, והוקמו כבר תשעה עשר מאיצי יזמות טכנולוגית בשיתוף פעולה עם הרשויות המקומיות.

התחום העיקרי אותו מקדם כהן הוא תחום הסחר החופשי הבינלאומי. כך, בזמן כהונתו נחתמו שני הסכמי סחר חדשים עם פנמה ועם אוקראינה, וכן שודרג הסכם הסחר עם קנדה. מדינות נוספות איתן קידם כהן חתימה על שורת הסכמי סחר חופשיים הן: שווייץ, נורבגיה, איסלנד, וליכטנשטיין. לכל הסכם כזה יש משמעות טובה מאוד עבור שוק הייצור והייצוא הישראלי, ואכן, בשנה האחרונה הייצור הישראלי שבר שיא ולראשונה בהיסטוריה חצה את רף ה – 100 מיליארד דולרים.

ביזנעס בוואטסאפ
ביזנעס בוואטסאפ