פייק ניוז | צילום: pixabay
פייק ניוז

ידיעת כזב? פייק ניוז!

אם אחרי 2017 חשבנו שהפייק ניוז לא יכול לעלות עוד מדרגה, הרי שבאה 2018 והוכיחה לנו שתמיד אפשר יותר הזוי. ישנם כמה וכמה סוגי פייק ניוז, אך בסופו של דבר מהרגע בו הביטוי "פייק ניוז" נזרק לחלל האוויר, השיח נהפך רדוד יותר וענייני פחות.

עונת השיא של חדשות הכזב הייתה במערכת הבחירות המוניציפאלית האחרונה. לא הייתה עיר ולא היה קמפיין שהיה נקי מפייק ניוז. זאת, לאור מהפכת האינטרנט שניתבה את רוב תקציבי הפרסום מהמדיות המסורתיות (פרינט, טלוויזיה) לעבר הרשתות החברתיות. ואם כך זה בשגרת היום יום, אז בזמן בחירות – על אחת כמה וכמה.

מנהלי הקמפיינים, היועצים והדוברים, משתמשים במערך יוזרים שלם ברשתות החברתיות. הרי מה שצריך זה רק כתובת מייל, אותה אפשר לפתוח בדקה, אחר כך נשאר תמונה ושם גנרי, והופ, יש לנו יוזר חדש. אם מטרתן המקורית של הרשתות החברתיות הייתה ליצור קשר עם חברים מרחבי העולם, היום הן נהפכו לכלי שרת בידיהן של גומרי כוח בעלי אינטרסים והשפעה רבים, שמשתמשים בפלטפורמה וביכולות הרשת על מנת לקדם את הגורמים שעומדים מאחוריהם, בדרך כלל גורמים פוליטיים, אך גם מסחריים.

המידע שנראה לנו כאילו נכתב ע"י איש מן השורה, יכול להיות תוכן מקודם וממומן שנכתב בדקדוק רב, תוך שימת לב על הפרטים הקטנים ביותר. לפעמים יש דווקא 'בוט' שעומד מאחורי הפצת המידע, ולנו, אין דרך לדעת מי עומד מאחורי הדברים, וכמויות הפייק ניוז גרמו לצניחה דרסטית באמון של האנשים ברשתות החברתיות.

הרשתות, מצידן, מודעות לגודל הבעיה ולאיבוד השליטה שלהן על כמויות המידע השקרי המופצות ברשת, הן מנסות להילחם בתופעה ומסירים מפעם לפעם כמויות מסחריות של חשבונות החשודים כמזוייפים, בדרך כלל מי שעומד מאחורי החשבונות שמוסרים, הם ממשלות דוגמת ממשלת רוסיה ואיראן, אך תופעת הפייק גדולה מכדי שתהיה עליה שליטה, והמפעילים עצמם הם גופים מסחריים, פוליטיים, דתיים וממשלתיים.

השלכות הפייק ניוז הן עצומות ורבות. נזכיר את סיפור הבחירות בארה"ב, ניגריה, הברקזיט באנגליה, ואפילו הסמסים האנונימיים ממערכת הבחירות האחרונה, שהשוו את זאב אלקין לגרגמל וגרמו מן הסתם לפחות אהבה בקהל אליו. במערכת הבחירות כאמור, חווינו את שיא הפייק ניוז וההנפצות, כאשר כמויות המידע הלא נכון שהסתובבו בקרבנו גרמו בוודאי לכמה מועמדים להיבחר, ולכמה מועמדים לחפש עבודה חדשה.

ביזנעס בוואטסאפ
ביזנעס בוואטסאפ