כסף שחור. תמונת אילוסטרציה. צילום :Vegas_il / שאטרסטוק
הבנקים החברתיים של המגזר החרדי

הגמ"חים החרדים, תחליפי הבנקים שמניעים את הכלכלה החרדית.

אחד ממנועי הצמיחה של הכלכלה החרדית הם הגמ"חים החרדים. חלק נכבד מאוד מהמגזר, מעדיף שלא להפקיד כספים בבנק שעליהם ייגבו עמלות, אלא להפקיד אותם באחד הגמ"חים החרדים. משם יוכלו למשוך את הכסף בעת הצורך, וגם לקבל הלוואה גדולה (מאוד) ללא ריבית של שקל אחד ובתנאי החזרה מותאמים ייחודית.

אין חסידות או קהילה חרדית שלא מחזיקה לפחות גמ"ח אחד, כאשר ישנים גמ"חים רבים המעניקים הלוואות לכלל בני המגזר. כאמור, מקור המימון של כספי הבנק מגיע מהאנשים עצמם, שנהנים מהלוואות הבנק החברתי. האנשים שמנהלים את הגמ"ח עושים זאת בהתנדבות כמובן ולא לוקחים עמלת שורה, עמלת פקיד, עמלת הפקדה, עמלת משיכה או סתם ריבית. כך נוצר מיני משק סגור שמאפשר ייעול הוצאות והכנסות בגזרה הפיננסית, וחוסך עמלות רבות לרוב המשפחות החרדיות.

היקף הכספים המתגלגלים בגמ"חים אינו ידוע בבירור, מה גם שבסופו של דבר, כספים בהיקפים גדולים שמתגלגלים במזומן ללא תיעוד נחשבים ל'כסף שחור'. משכך, בשנים האחרונות יש ברשות שוק ההון, במשרד המשפטים ובמשרד האוצר רצון לרסן ולפקח על פעילות הגמ"חים, כאשר יו"ר וועדת הכספים חה"כ משה גפני עמל רבות על מנת למצוא מודל מוסכם שיאסדר את פעילות הגמ"חים בצורה חוקית.

בחודש האחרון חלה התפתחות, כאשר אנחל גורייה, מזכ"ל ארגון המדינות המפותחות OECD, שלח מכתב נזיפה לשר האוצר ולראש הממשלה, בו הוא מזהיר כי ישראל בדרך לרשימה השחורה של המדינות מעלימות המסים. במכתבו טוען גורייה כי ישראל מפרה את אמנת שיתוף המידע במסים עליה חתמה. האמנה, הנקראת אמנת CRS היא מאמץ של המדינות המפותחות להילחם בהון השחור. במסגרת האמנה מחויבות המדינות למסור זו לזו מידע על אזרחי המדינות האחרות שיש להם נכסים וחשבונות בנק במדינות הזרות.

גם ישראל חתומה על אמנת ה-CRS, אך האמנה עוד לא אושרה בוועדת הכספים. מי שמעכב את האישור הוא חה"כ משה גפני, שלא מצהיר שסיבת העיכוב היא רצונו להגן על מפעל הגמ"חים, כמו גם מניעת פיקוח פיננסי עליהם. בעבר אושרה תקנת שעה המאסדרת את הפעילות וגפני רוצה להמשיך את המצב הקיים שפקע כבר באוגוסט.

החל מתחילת שנת 2019 נדרשים הגמ"חים בארה"ב לדווח על פעילותם לרשויות המס בארה"ב. גמ"חים רבים רשומים על שמם של אזרחי חוץ או על בעלי אזרחות כפולה, כך שהמידע ישותף גם עם ישראל.

בנוסף לכך, חוק המזומן החדש שנכנס אף הוא לתוקף עם תחילת שנת 2019, יקשה על פעילות הבנקים שמתנהלים בדרף כלל במזומן, ויצריך חרדים רבים לשנות את דפוסי ואופן הצריכה, בפרט לפני אירועים משפחתיים ומקרים המצריכים הוצאות רבות. בכל מקרה, יו"ר ועדת הכספים גפני מודע לחשיבות הגדולה של מפעל הגמ"חים לכלכלה החרדית, והוא עושה את כל התרגילים הפוליטיים הנדרשים, על מנת להגן עליהם.

ביזנעס בוואטסאפ
ביזנעס בוואטסאפ