ג'רום פאואל | צילום: ויקיפדיה
יו"ר הפדרל ריזרב, ארה"ב

ג'רום פאואל (65, וושינגטון) הוא יו"ר הבנק הפדרלי המרכזי בארה"ב, תפקיד המקביל לנגיד בנק ישראל. הוא נולד בוושינגטון הבירה למשפחת משפטנים, למד פוליטיקה ומשפטים באוניברסיטאות פרינסטון וג'רוג'טאון, ולאחר מכן החל את דרכו המקצועית.

תפיסתו של פאואל היא להמעיט ברגולציה, "יתר רגולציה היא לא תמיד התשובה לכל בעיה" אומר פאואל. בדבר הזה יש לו מכנה משותף עם טראמפ, אך בדברים אחרים רבים יש להם חילוקי דעות.

כך למשל, החליט פאואל להעלות את הריבית בהתאם להתפתחותה הכלכלית של ארה"ב, הצעד המסמל חלק מתפיסת העולם הכלכלי של פאואל, והדבר היה ידוע בציבור שזו כוונתו. למרות כך, הדבר גרם להתפרצות זעם של טראמפ ולשמועות כבדות על כך שהוא עומד לפטר את נגיד הבנק שלו.

העלאת הריבית הביאה לירידות שערים ולזעזועים בבורסות ברחבי העולם, כולל בישראל, עד ששר האוצר האמריקאי, סטיבן מנוצ'ין, הדזעק ואמר כי טראמפ לא התכוון לפטר את פאואל, מה גם שאין לו את הסמכות לכך.

בסופו של דבר, החלטותיו של יו"ר הבנק הפדרלי המרכזי של ארה"ב, משפיעות באופן ישיר ועקיף על הכלכלה הישראלית. ניתן רק לקוות שג'רום פאואל אכן יישאר בתפקידו ולא יודח בדרך כלשהי ע"י הנשיא טראמפ, שנכון לעכשיו, רבע מהממשל שלו מושבת כעת.

ביזנעס בוואטסאפ
ביזנעס בוואטסאפ