סמלי חלק מגופי הכשרות הקיימים
מערכות הכשרות בענף המזון, ולא רק

בהשפעת הבד"ץ: כך משפיעים הבד"צים וגופי הכשרות על הכלכלה ועל מחירי המוצרים.

באורח פלא, דווקא ההכשר שהכי נחשב מהודר, הוא של בד"ץ העדה החרדית, המסרב להכיר בסמכותה וקיומה של מדינת ישראל. למרות זאת, ההכשר של 'העדה החרדית' נחשב להכי מהודר, ומשכך הוא גם הכי יקר. כי בסופו של דבר, מחירי השוק נקבעים לפי היצע וביקוש, וכאשר יש מותג על, הוא לוקח את הבכורה.

מלבד בד"ץ העדה החרדית, גם שאר הבד"צים מכתיבים את הטון, כאשר על פי רוב הצרכן החרדי יהיה מוכן לשלם יותר על מנת לרכוש מוצר בהכשר מהודר יותר. גם בעלי העסקים ומפעלי המזון יעדיפו לשלם לכמה מערכות כשרות שונות על מנת להשיג את קהל הלקוחות של הקהלים השונים.

המערכות המסועפות של הבד"צים מצריכות כוח אדם גדול, בעיקר של משגיחים אך גם של אנשי כספים, מנהלה, ובשנים האחרונות גם שירותי פרסום ויח"צ. רוב רובו של כוח האדם מגיע מהמגזר החרדי כך שמדובר במנוע שמניע את עצמו ומהווה נדבך חשוב בכלכלה החרדית

בשנה האחרונה היינו עדים לתביעות, דיונים וערעורים, בכל הנוגע לכשרויות אלטרנטיביות. בין השאר, טענו ארגונים רפורמיים כי הרבנות מהווה מונופול בתחומה בנושא הכשרות, וכי למעשה תעודת כשרות היא אישור על כשרותו של המקום, כמו תעודה על ניקיון המקום. בסופו של דבר, הגיעו הצדדים לפשרה לפיה תתאפשר 'תעודת השגחה' אלטרנטיבית, אך בתעודה יהיה כתוב כי המקום אינו מושגח ע"י הרבנות הראשית. כמו גם, איסור להשתמש במילה "כשר".

בקרב הציבור הכללי החלו להיפתח כמה ארגוני השגחה אלטרנטיביים, ואנו שומעים לעיתים על פשיטות של פקחי הרבנות על מסעדות ובתי עסק שונים. כך או כך: הכשרות נמצאת בחיינו ומשפיעה בצורה ישירה על המוצרים שאנו צורכים ועל מחירם.

למרות שהלכתית אין צורך בכך, היינו עדים בשנה האחרונה לקמפיין מסיבי של מזגני 'אלקטרה' שכותרתו "כשר". מתברר שבמשרד הפרסום החרדי של ענקית הטכנולוגיה, תוצאות אפקטיביות, הבינו את הכוח הטמון בגופי הכשרות והשיגו חותמת כשרות של בד"ץ רובין למזגני 'אלקטרה' כגימיק שיווקי נטו – שהשיג תוצאות בהתאם.  

בשולי הדברים, נציין כי ל'ביזנעס' נודע על הקמת גוף כשרות חרדי חדש, שיתחרה בגופים הקיימים וינסה לתת אלטרנטיבה מהודרת לציבור החרדי, במחירים נוחים. גוף הכשרות כעת בשלבי הקמה, וסביר להניח שבחודשים הקרובים נשמע יותר על המערכת החדשה.

ביזנעס בוואטסאפ
ביזנעס בוואטסאפ