משה פרידמן | צילום: פייסבוק
החברונע'ר שהקים את חממת ההייטק החרדית

המגזר החרדי משופע באנשים ונשים בעלי כשרון רב. ישנם אברכים רבים היוצאים לשוק העבודה על מנת להביא פרנסה מכובדת לביתם, בדרך הם נתקלים בקשיים רבים, בפרט כאשר הם מכוונים לעבודה מכובדת ומפרנסת. הבעיות רבות ומגוונות, החל מחוסר בתעודת בגרות ופסיכומטרי עבור הגברים החרדים, וגם הנשים החרדיות נתקלות בפערי ידע משמעותיים כאשר הן עושות את צעדיהן הראשונים בעולם ההייטק.

ישנם שני יזמים חרדים הנמצאים בעולם ההייטק כבר כמה שנים, יחד הם דואגים לקידומם ולפרנסתם המכובדת של בני המגזר החרדי, תוך כדי שמירה על אורחות חייו ועל השקפתו. שניהם הגיעו מרקעים שונים אך דומים. משה פרידמן, בוגר ישיבת 'חברון' הליטאית, ואברימי וינגוט, חסיד גור. פרידמן ייסד את 'קמא טק', וכיום ויינגוט משמש שם כמנהל האקסרלטור. למעשה, 'קמא טק' הוקמה בשותפות עם כ-80 חברות הייטק וקרנות הון סיכון, דוגמת מייקרוסופט, גוגל, צ'קפוינט, פייסבוק, סיסקו, ועוד.

לקמא טק גם מאיץ סטארט-אפים חרדי, המעניק סיוע כספי, ליווי משפטי של עו"ד, פגישות עם בכירי המשקיעים בישראל ועמק הסיליקון, הדרכה ע"י מנטור אישי וכלים נוספים העוזרים ליזמים לממש ולייעל את הרעיונות עליהם הם עומלים.

בנוסף לכך, לפני כשנה וחצי השיקו בקמא טק את קרן ההון סיכון הראשונה למגזר החרדי. גם היא הוקמה בשיתוף רבים מבכירי ההייטק הישראלי, ובשנה האחרונה נפתח מתחם 'אמפרסנד' בבני ברק בהשקעה כבירה ובשיתוף פעולה עם חברות ההייטק המובילות בארץ ובעולם.

ב'אמפרסנד' נערכים ימי עיון, הרצאות ומפגשים. ביום יום המקום משמש כחלל עבודה משותף ולפני כארבעה חודשים נערך שם יריד עבודה ענק וראשון מסוגו לסטודנטים וסטודנטיות מהמגזר החרדי שקיבלו הצעות למשרות מחברות הטכנולוגיה הגדולות בישראל ובעולם. פייסבוק, גוגל, טאבולה, סיסקו, התעשייה האווירית וצ'קפוינט, הם רק חלק מהחברות שהיו שם.

למעשה, כל צעיר חרדי שנכנס לשוק ההיי טק והיזמות, מושפע רבות מצעדיהם לאורך השנים של פרידמן ווינגוט. השפעתם הברוכה על הכלכלה החרדית רבה מאוד, ולטובה.

ביזנעס בוואטסאפ
ביזנעס בוואטסאפ