משה כחלון | צילום: יונתן סינדל, פלאש 90
שר האוצר

אין רשימת משפיעים על הכלכלה ללא שר האוצר, אך נדמה שכחלון יכל להשפיע הרבה יותר על 2018.

כשר האוצר על כחלון לדאוג בראש ובראשונה למשבר הדיור. לשם כך הוא יזם וקידם את תוכנית 'מחיר למשתכן', ולקראת מערכת הבחירות הבאה עלינו לטובה, הוא גם מתכוון להשתמש בה כסמל ההצלחה שלו, ולהתגאות בכך שהביא למיתון ואף ירידה במחירי הדירות בעקבות 'מחיר למשתכן'.

אך האם ניתן למנות את מיזם 'מחיר למשתכן' כהצלחה של כחלון? ובכן, נראה שלא. מתלונות שהגיעו לוועדה לפניות הציבור בכנסת עולה כי במקרים רבים, אלו שזכו בדירה כבר לפני שנתיים טרם זכו לקבל אותה. במחצית (!) מכלל המקרים, לא הוגשו בקשות להיתר בניה, כך שזכיית הזוגות בדירה די חסרת משמעות כאשר מדובר בקרקע הפורחת באוויר.

המשמעות הכואבת היא שזוג שחושב כי יוכל לחסוך בהוצאות ע"י קנייה של דירת 'מחיר למשתכן', טועה, שהרי חלק גדול מאותם זוגות ששילמו כבר על דירה, עדיין ממשיכים לגור בשכירות כבר ושנה ועוד שנה. זאת, מבלי לדעת מתי יזכו להיכנס לדירה שרכשו. כל זה, עוד לפני שאנו מחשבים את הזמן בו ממתינים הזוגות עד שהם יודעים אם זכו בדירה או לא, מה שגורם להם להוצאה של כמה חודשים נוספים של שכירות, ומה שגרם בצורה עקיפה להעלאת מחירי הדירות להשכרה, בגלל גידול בביקוש הכללי.

גם במקרים בהם כן נכנסים לדירה, ישנם ליקויים רבים. כך למשל, פרסמו גולשים ברשתות החברתיות כי בנייני 'מחיר למשתכן' בראש העין נבנו בצורה בטיחותית לקויה ומסוכנת. הגולשים פרסמו תיעוד וידאו של דלת זכוכית אשר אמורה להוביל למרפסת, אך למעשה מדובר ב'דלת לעולם הבא', כי משום מה, הקבלן שכח להתקין מרפסת בדירה. נשמע קריפי אבל אמיתי.

מקרים נוספים של כשלונות ב'מחיר למשתכן' נרשמו לאחר שמשרד האוצר הוציא 1000 דירות מההגרלות למכירה חופשית בשוק הפתוח, אחרי שלא היה להן ביקוש רב, בין היתר בגלל המיקומים המרוחקים והלא אטרקטיביים בחלקם שמציעים הפרויקטים השונים.

בנוסף, סוכנות התיווך רי/מקס, בעלת כ-100 סניפי תיווך בארץ, קבעה לאחר בדיקה, כי מיזם 'מחיר למשתכן' דווקא העלה את מחיר הדירות הסטנדרטיות. זאת, מחמת צמצום ההיצע ויציאת המשקיעים מהשוק, מה שגורם לעליית מחירים בדירות הסטנדרט. לעומת זאת: מחירי הווילות ודירות היוקרה לא הושפעו מכניסתן של דירות 'מחיר למשתכן' לשוק, ומחיריהן אף צפויים לרדת. נו, מי אמר שאין הישגים לשר האוצר?

חשוב לציין, כי במדד הרשמי של מחירי הדירות המתפרסם ע"י הלמ"ס, נכללות גם דירות 'מחיר למשתכן', שמחיריהן זול מאוד יחסית לדירות בשוק. כך יוצרים בלמ"ס ובמשרד האוצר מיצג שווא, כביכול ישנה ירידה במחירי הדירות, שעה שהדירות היחידות שמחירן אכן ירד, הן דירות היוקרה. כאשר מסתכלים על מדד מחירי הדירות מ-2015, מגלים כי מחירי הדירות עלו בשלושה עשר אחוזים בתקופת כהונתו של כחלון כשר האוצר.

דברים נוספים הנזקפים לחובתו של כחלון הם הגברת הרגולציה, שמקשה על השוק החופשי להתפתח, ומאידך מבצרת את כוחם של המונופולים ומאדירה אותם. מקרה בולט בו פעל כחלון לטובת מונופול, הוא הסכם הגז, שבזמנו טען שר האוצר כי יביא לירידת מחירים, בפרט בגזרת מחירי החשמל. אך בפועל, מחירי החשמל יעלו בקרוב בכשלושה אחוזים. השלכה נוספת למתווה הגז שהביא עלינו כחלון, הייתה פרישתו של אבי גבאי מתפקיד השר להגנת הסביבה וריצתו המוצלחת לראשות מפלגת העבודה.

במונופולים רבים כחלון כלל לא נגע, עקב טענתו לניגוד אינטרסים, כיוון שהוא בקשרי ידידות עם רבים מהם. דבר שגורם לסמכותו כשר האוצר להיות מעט חסרת משמעות, לאחר שלטענתו אינו יכול 'לגעת' במונופולים הגדולים ביותר.

במפלגתו של כחלון, ישנם שני 'סוסי עבודה' פרלמנטריים, מדובר על שר הכלכלה אלי כהן ועל חה"כ רועי פולקמן. שניהם אנשי עשיה ועבודה שמגיעים ללא מעט הישגים, אך משה כחלון נוהג לנכס לעצמו את אותם הישגים, משל היו הצעות חוק ששמו מתנוסס עליהן.

ביקורת ציבורית רבה עלתה על כחלון במהלך השנים האחרונות, על כך שהוא מנצל תקציבי ענק לשלטי חוצות. כך היה בכל פעם שאיום בחירות עמד על הפרק, מיד ראינו את שלטי "כחלון דואג לך", "נטו משפחה" ו"נטו כחלון". באחד השלטים אף הופיעה תמונתו של לובש מדים. זאת, בניגוד לחוק שאוסר שימוש בתצלומי כוחות הביטחון לצרכים פוליטיים.

ביקורת נוספת הושמעה, כאשר כחלון יצא בקמפיין "כחלון – הביטחון שלך", מה שגרם לזעם בקרב האזרחים, שתהו "אם שר האוצר לא מצליח לטפל בכלכלה, איך הוא יטפל בביטחון?".

בנוסף, חשוב להזכיר כי כחלון קיבל לידיו משק ישראלי פורח ומשגשג ולא נאלץ להתמודד עם משבר כלכלי. בנוסף לכך, הכנסות המדינה ממסים בשנים האחרונות היו מעל למצופה, בין היתר בעקבות האקזיטים של 'מובילאיי', 'סודה-סטרים', 'פרוטרום' ועוד. עסקאות שהכניסו עשרות מיליארדים למשק.

עם עודפי ההכנסות האלו, העדיף כחלון לחלק 'מתנות', כשרק חלק מההכנסות העודפות, משמשות לצמצום החוב הלאומי, הגדלת קצבאות, ודברים אחרים שבאמת יעזרו לאזרחי מדינת ישראל במישור הכלכלי. מדיניות ה'מתנות' של כחלון גם אפשרה לו להתחמק מביצוע כמה רפורמות חשובות, בעיקר מול המונופולים הגדולים, כיוון שהצליח להשתיק את הרעש הציבורי באמצעות ה'מתנות' וכך להסיח את דעת התושבים מהדברים הרוחביים החשובים באמת.

לצד זאת, הביא כחלון גם בשורות טובות בכהונתו כשר אוצר, דוגמת פתיחת חיסכון לכל ילד, רכישת אלפי דירות לטובת הדיור הציבורי, והוזלת מחירי ביטוח החובה לרכב.  אך בשורה התחתונה, כשר האוצר יש בידיו של כחלון כוח וכלים משמעותיים במיוחד על מנת לשבור את המונופולים, למעט ברגולציה ולקהל על חייהם הכלכליים של אזרחי מדינת ישראל, ובמבחן התוצאה, בפרט כאשר מסתכלים על הרכיב החשוב ביותר – משבר הדיור – כחלון נכשל.

ביזנעס בוואטסאפ
ביזנעס בוואטסאפ