אילוסטרציה | צילום: ויקיפדיה
אילוסטרציה | צילום: ויקיפדיה
משרד התקשורת החרדי

לפני ארבע עשרה שנים, בשנת 2004 למניינם, עם תחילת התקדמות הטכנולוגיה, נחרדו בציבור החרדי משפע האפשרויות החדש שהוצג בפלאפונים החדשים. באותה תקופה, נחשבו קווי התוכן שאינם הולמים את רוח התורה לפופולריים במיוחד. כאשר במקביל, התחבטו גדולי הדור באשר לפגעי טכנולוגיה נוספים, ובכלל זה: רדיו, מדיה, הודעות טקסט, משחקים ועוד. מנהיגי היהדות החרדית החליטו פה אחד על הקמת 'קומה כשרה' בכל אחת מהחברות, אותה ניתן לזהות לפי שתי הספרות הראשונות שאחרי הקידומת – וכל השאר היסטוריה. מוכר לכם? כנראה שכן.

לכאורה, מדובר ביוזמה ברוכה ביותר, שכן אפילו בציבור הכללי מודים כי מכשיר פלאפון פרוץ יכול להוות סכנה לנערים צעירים וילדים, על שלל הדברים הטמונים שם. אלא שמתברר כי לפעילות הוועדה, וליתר דיוק, הגורמים הפועלים מטעמה, השפעה כלכלית עצומה על הצרכן החרדי, כמו גם שורה של בעלי עסקים וחברות. זאת, בשל כוחה של הוועדה לחסום קווים כרצונה לכל משתמשי הקומה הכשרה.

אין רבים שיעזו לפצות פה נגד הוועדה ו/או פעילותה, מהסיבה המובנת מאליה, שכן בסוף בסוף מי אנחנו שנהרהר אחר הוראת גדולי הדור… אלא שכמו בכל עסק, ארגון, עמותה וקהילה – תמיד יש את הדרג הביצועי, שאמנם פועל על פי הנחיות הדרג הגבוה, אך ברוב המקרים גם נהנה ממעין חופש ביצועי.

כך למעשה, נוצר מצב שלצד חסימת קווי התוכן שאינם הולמים, נחסמו לא מעט קווי מידע טלפוניים שאין ביניהם לאיסור הרבנים כל קשר. עד כדי כך החריפו עסקני הוועדה את צעדיהם במהלך 2018, שאפילו קווי תוכן רשמיים של החסידויות הגדולות ביותר בציבור החרדי נחסמו ביום בהיר. החסידים, שגילו כי אי אפשר לחייג ל'קול' הקהילתי מקווים כשרים בשל חסימת המספר, הפעילו לחצים ולאחר מספר ימים שבו הקווים לפעול.

סוגי קווים נוספים שנחסמו ע"י עסקני הוועדה הם קווי מידע של תחבורה ציבורית, קווים של עמותות התנדבות ועזרה לקהילה החרדית, וקווים עסקיים דוגמת מכוני סקרים וחברות שיווקיות שהמגזר החרדי חסום בפניהם.

לוועדה גם השפעה לא קטנה על המחיר לצרכן, שכן כידוע, כל מכשיר שמוגדר ככשר עובר עיקור של הרכיבים ה'בעייתיים' שבו, (אנטנת רדיו, אינטרנט), בנוסף לערכת נושא/ממשק משתמש ש'מולבש' לפעמים על המכשיר. בדרך כלל, מחירו של מכשיר כשר הוא כפול מזה של מכשיר שאינו כשר, למרות שיכולותיו מוגבלות לרבע בערך ממכשיר לא מעוקר.

במקרה הזה, מי שסופגים את העלויות הכבדות, הם הקמעונאים והצרכנים כאחד. בעלי חנויות הסלולר החרדים מקבלים מלכתחילה מכשיר במחיר יקר לקמעונאי, מה שדורש מהם למכור את המכשיר עם יחידת רווח נמוכה, על מנת שהצרכן יוכל להרשות לעצמו לקנות את המכשיר. ומאידך, נאלצים הצרכנים לשלם על המכשיר הכשר יותר מכפול ממקבילו שאינו כשר. למעשה, שולטת הוועדה על קהל צרכנים עצום ושבוי, ללא כל נימוק סביר.

דו"ח חריף במיוחד שפורסם בשנים האחרונות מבקר קשות את התנהלות הוועדה, וקובע כי עסקני הוועדה קיבלו מאות אלפי שקלים ממפעילי סלולר, ללא תיעוד ורישום נתיב הכסף. בנוסף לכך, מהדו"ח עולה כי רוב פעילות הוועדה מרוכזת היום תחת חברת 'קב ונקי' וחברת 'אביאב פתרונות עסקיים בע"מ', שדרכם עוברת כל הפעילות העסקית של 'וועדת הרבנים לענייני תקשורת'.

החברות רשומות על שמו של יעקב דז'דק, חסיד גור. אך יש מי שטוענים כי האחרון הוא "איש קש" של מזכיר הוועדה. לדו"ח רשות התאגידים שפורסמה ב-2016 צורפה התראה לפני פירוק העמותה, אך נכון להיום 'וועדת הרבנים לענייני תקשורת' עדיין פעילה, למרות שהוועדה מצהירה כי אין מקבלי שכר בוועדה וכי אין בה גם מתנדבים.

למעשה, עסקני וועדת הרבנים לענייני תקשורת, משפיעים לרעה על שוק התקשורת החרדי, והשפעתם רבה מזו של משרד התקשורת הישראלי, שלמרות מגרעותיו הרבות אינו חוסם קווי תוכן ומספרי פלאפון על ימין ועל שמאל – ובטח שלא מביא לזינוק שכזה במחיר לצרכן.

ביזנעס בוואטסאפ
ביזנעס בוואטסאפ