סמארטפון. אילוסטרציה
המהפכה המקוונת

זה קיים, רשמי ונורמטיבי, האינטרנט הגיע לציבור החרדי והוא כאן כדי להישאר.

2018 היא ללא ספק שנת הפריצה הגדולה של הדיגיטל החרדי. נכון, מדובר בתהליך ארוך שנמשך כבר מספר שנים וימשיך איתנו עוד כמה קדימה, אך נדמה שהשנה זה הפך לרשמי אפילו יותר.

אם משה אבוטבול עושה לייב פייסבוק או סטורי באינסטגרם, אריה דרעי מצייץ בטוויטר, ויענקי קניבסקי מעלה סטורי בוואטסאפ – לא ירחק היום שגם משה גפני יתחזק חשבון טוויטר פעיל.

פוליטיקאי חרדי נוסף שתיחזק חשבון טוויטר תוסס ופעיל למדי הוא יוסי דייטש, שאנשי הקמפיין שלו ניהלו עוד כמה חשבונות משנה דוגמת 'היפסטר דייטש', 'פעילי יוסי דייטש' ודומיהם, אך כל החשבונות לא מתוחזקים נכון להרגע מאז הפסדו של דייטש, למגינת לב כל ירושלים והיפסטריה.

היבט נוסף שמראה עד כמה ב-2018 הדיגיטל והאינטרנט נמצאים בציבור החרדי הוא עניין המצ'ינג שתפס תאוצה בשנה האחרונה במיוחד. כך נוצר מצב שחסידויות מתרימות מיליוני דולרים דרך האינטרנט וכל זה יכול לקרות בהיכל הישיבה כשיש מסך שמקרין את הכל און ליין בזמן אמת. אקספלורר? חס ושלום, לא בבית מדרשנו. ואם כבר גיוסי כספים ותרומות, עשיתם כבר לייק לדף הפייסבוק של קופת העיר? יש שם אחלה מבצעים.

בשנה החולפת ראינו גם איך הדיגיטל החרדי מאגף את המפלגות החרדיות מימין, בין היתר בסוגיית עבודות הרכבת הקלה בשבת, מדינת ישראל כמעט הלכה לבחירות בגלל "גוי" שצילם את עבודות הרכבת בדרך ז'בוטינסקי ברמת גן והעביר את החומרים ל'בחדרי חרדים'. כמו כן, מתווה הכותל הרפורמי שכמעט ונחתם אך נעצר ברגע האחרון בגלל איגוף מימין של אתרי האינטרנט החרדים.

הממסד החרדי ראה את עוצמת ההשפעה והחשיפה שיש לכלי התקשורת הדיגיטליים בתוך המגזר עצמו וגם מחוץ אליו ולאור כך החליט על שינוי גישה מערכתי, לאחר שלאורך השנים הממסד החרדי היה תוקפני כלפי כלי תקשורת חרדים אלטרנטיביים בשלושה מישורים: מכתבים מגדולי הרבנים נגד אותם כלי תקשורת, חוסר שיתוף פעולה וראיונות מחברי הכנסת ואישי הציבור החרדים וכן חרם ואי הפניית תקציבי פרסום ושת"פים למערכות השיווק של כלי התקשורת השונים.

ב-2018 הממסד החרדי החליט על שיתוף פעולה כמעט מלא עם כלי התקשורת המגזריים האלטרנטיביים: חברי כנסת חרדים מתראיינים לאתרי אינטרנט חרדים, הממסד מוריד תקציבי פרסום וקמפיינים גם לאתרים החרדים, ושיתוף הפעולה מאחורי הקלעים בין בתי גדולי ישראל לבין חלק מהאתרים החרדים חזק מאי פעם. "לאורך כל הציר" הם קראו לזה…

ביזנעס בוואטסאפ
ביזנעס בוואטסאפ