יעקב מרגי | צילום: פלאש 90
יו"ר ועדת החינוך

יעקב מרגי, יו"ר ועדת החינוך שלא נרתע מכלום.

אחד המשפיעים הגדולים ביותר מקרב נבחרי הציבור הוא יו"ר וועדת החינוך חה"כ יעקב מרגי (58, שדה צבי). במסגרת תפקידו כיו"ר וועדת החינוך, עמל מרגי רבות על סיוע, גם חקיקתי, וגם סיוע פרטני למוסדות וליחידים.

הדבר עליו שמענו הכי הרבה שעשה מרגי, הוא מאבקו במקרי האפליה העדתית במוסדות החינוך, כאשר הוא לא חושש לפעול בכלים כנגד מנהלי המוסדות. בנוסף הוא לא חוסך את שבט לשונו ממנהלי הסמינרים האשכנזיים שמתנהלים בצורה גזענית. מרגי עצמו מספר כי גם חברי הכנסת של אגודת ישראל תומכים בו, אך אינם יכולים לתמוך במהלכיו בגלוי.

בנוסף לכך, בשנה האחרונה סייע מרגי לעשרות מוסדות שהסתבכו בביקורות שכר, לעיתים מדובר על טעות קטנה כשבגינה המוסד נחסם תקציבית. מרגי סייע לאותם עובדים אשר לא קיבלו את המגיע להם, על מנת שיקבלו, כמו כן הוא 'שחרר' את החסימה התקציבית לאותם מוסדות, לאחר הסדרת הנושא, על מנת ששכרם ומשכורתם של שאר עובדי המוסד לא יפגעו.

במקרים נוספים, היו כוללים שכשלו בביקורות של משרד החינוך, בדרך כלל באחוזים קטנים, מרגי פעל מול עמוס ציאדה – מנהל האגף לתרבות תורנית במשרד החינוך, על מנת לשחרר את התקציבים החסומים של אותם כוללים. כך גם פעל בנחישות כאשר היו כ-300 כוללים שהגישו 'ניהול תקין' באיחור. מבחינה בירוקרטית המוסדות היו עלולים לאבד את תקציבם, אך מרגי דאג שיקבלו את התקציב המגיע להם, בניכוי הזמן שאיחרו להגיש בו את הניהול התקין.

אחד הדברים הבולטים עליהם עבד מרגי השנה, הוא אישור 12 שנות לימוד לכל אברך. זאת כיוון שלחרדים יש בדרך כלל רק 11 שנות לימוד – 8 בתלמוד תורה, ועוד 3 בישיבה קטנה (ישיבה גדולה נחשבת מוסד חינוכי אך לא נספר ל-12 שנות לימוד), כך שכל אברך שיצא לשוק העבודה והיה צריך להביא אישור פשוט על 12 שנות לימוד, נתקל בבעיות קשות. באפריל האחרון, לאחר חצי שנה של מאבק, הורה מנכ"ל משרד החינוך שמואל אבוהב כי כל חרדי לו אישור על 11 שנות לימוד, ייחשב הדבר כאישור על 12 שנות לימוד (מדובר על אישור לצרכי עבודה, ולא לצרכי לימודים, שם הקריטריונים נקבעים ע"י המל"ג והמוסדות השונים).

שני דברים נוספים עליהם עמל מרגי כעת, וסביר להניח שישאו פרי בשנה הקרובה, הם תנאי העסקתן של גננות חרדיות בחינוך המוכש"ר המיוחד, אשר לפי הנתונים מקבלות כ-20% תקצוב פחות מגננת בגן דומה, אך לא חרדי. מרגי מתכוון לטפל בנושא בכל כוחו והוא פועל בכל הכלים הפרלמנטרים על מנת לפתור את מצוקת הגננות. דבר נוסף עליו עמל מרגי, הוא הכרה בהשכלה תורנית של אברך כשוות ערך לB.A. זאת לצורך השוואת תנאי שכר. שהרי לא ייתכן שאברך שלמד כמה שנים בכולל ואחר כך יצא לעבוד כמורה, יקבל שכר פחות ממורה אחר המחזיק בתואר ראשון. כאמור, יו"ר וועדת החינוך עמל, על מנת להשוות את תנאי האברכים ועל ידי כך לשפר את תנאי התעסוקה של המגזר החרדי.

בשורה התחתונה, יו"ר וועדת החינוך מרגי פועל לטובתם ולרווחתם של החרדים, גם לאברכים ומנהלי המוסדות, וגם לחרדים העובדים ומשכך, הוא אחד המשפיעים ביותר על הכלכלה החרדית של 2018.

ביזנעס בוואטסאפ
ביזנעס בוואטסאפ