יוסף קמינר | צילום: רפי קוץ
יוזם הויקיפדיה החרדית, המכלול

על מהפכת האינטרנט החרדי, שמקבל הכשר דה פקטו בשנה האחרונה, כבר כתבנו. האינטרנט מלא באינסוף של ידע, כאשר לעיתים לא כל הידע מתאים ורלוונטי לגולש הדתי. מה שגורם באופן אוטומטי אנטיגוניזם במגזר כלפי הרשת.

בדיוק על מנת לפתור את זה, קם מיזם 'המכלול', אתר מבוסס ויקיפדיה, שהוא למעשה הויקיפדיה החרדית. יתרונו הבולט של 'המכלול' הוא שהוא פתוח דרך כל חברות הסינון השונות. זאת, בשונה מויקיפדיה, שחסומה לגלישה ברוב הסינונים המחמירים.

לפני כחודש וחצי, אף התקיים ערב מיוחד המתחם 'ביזמקס' בירושלים, בו התקבצו מתנדבים שהגיעו במטרה להרחיב משמעותית את הערכים הקיימים ב'מכלול'.

חלק מהערכים עוברים כצורתם מויקיפדיה המקורית ל'המכלול', חלק מהערכים עוברים התאמה ושכתוב לציבור החרדי, אם בתיקוני נוסח ואם בהורדת קטעים לא רלוונטים ורק לאחר מכן עוברים. ויש ערכים שנכתבים במיוחד עבור 'המכלול', בעיקר בנושאים פנים חרדיים. כאלה, תגלו ב'מכלול', יש המון.

האתר הושק ב-11 בינואר 2015 ונכון ל-14 בנובמבר 2018 הכיל האתר 151,961 ערכים, למעלה ממחצית ממספר הערכים שנמצאו בויקיפדיה העברית. עם זאת, נכון לתאריך הנזכר, למעלה מ-23,000 מהערכים במכלול מפנים ל'דף טיפול' או 'דף מותאם' המודיע כי הערך דורש תיקון ולא ניתן להציגו, כך שמספר הערכים בפועל קטן בהרבה מהמספר הרשמי. מדי יום מיובאים לאתר מויקיפדיה העברית בסביבות אלף ערכים. 

מאחורי המיזם עומד יוסף קמינר, חסיד גור, שהקים את המכון לאוריינות וידע כהלכה לצורך הפקת האתר ותפעולו השוטף.

מדובר במיזם חשוב, שאמור לתת את האלטרנטיבה החרדית לויקיפדיה. כאמור, עצם העובדה שהמיזם פתוח בכל חברות הסינון, מראה כי ההבנה שהאינטרנט הוא חלק מאיתנו חדרה כבר, וכעת נותר רק למצוא את שביל הזהב במרשתת.

ביזנעס בוואטסאפ
ביזנעס בוואטסאפ